Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

V Kábulu se uskutečnil slavnostní mítink

Sovětští vojáci na cestě do vlasti

KÁBUL – Sovětská motostřelecká brigáda plukovníka Jurije Starova, která zahajuje návrat sovětských vojsk z Afghánistánu do vlasti, se včera ráno vydala na cestu z Kábulu k afghánsko-sovětské hranici.

Kolona, která přijela do hlavního města Afghánistánu ze 150 km vzdáleného Dželálábátu v neděli odpoledne, má před sebou ještě téměř 500 kilometrů cesty náročným horským terénem k pohraničnímu přechodu Hajraton.

Velitel omezeného sovětského vojenského kontingentu generálporučík Boris Gromov v krátkém rozhovoru pro ČTK uvedl, že první den přesunu sovětských jednotek se uskutečnil přesně podle plánu a bez jakýchkoli problémů. Podle jeho slov dorazí kolona na bránice v úterý odpoledne.

Při příležitosti odjezdu první sovětské jednotky z Afghánistánu se včera v Kábulu uskutečnil slavnostní mítink, na kterém se se sovětskými vojáky rozloučil generální tajemník ÚV LDSA a prezident Afghánské republiky Nadžíbulláh. Nejvyšší afghánský představitel vysoce ocenil pomoc sovětských vojsk při obraně nezávislosti Afghánistánu. Nadžíbulláh předal veliteli jednotky plukovníku Starovovi symbolický rudý prapor a řadě příslušníků jeho brigády čestné medaile vojáka-internacionalisty.

Zdroj: Pravda, 17. 5. 1988Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…