Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

O odsunu sovětských jednotek z Afghánistánu

MOSKVA – Stahovaní sovětských jednotek z Afghánistánu pokračuje v souladu se ženevskými dohodami přesně podle stanoveného harmonogramu. V současné době se sovětští vojáci vracejí zpět do vlasti z Kandaháru a Kunduzu, píší zvláštní zpravodajové sovětského listu Pravda ve včerejší reportáži z Afghánistánu.

Odsun sovětských jednotek trvá již dva a půl měsíce a ke včerejšímu dni sovětští vojáci už nejsou v Dželálábádu, Gardezu, Kalátu, Fajzábádu a v dalších afghánských oblastech, prohlásil v rozhovoru se zpravodaji listu náčelník oddělení štábu omezeného kontingentu sovětských vojsk plukovník D. Turlajs. První etapa stahování bude ukončena 15. srpna a do té doby se zpět do vlasti vrátí polovina všech sovětských jednotek v Afghánistánu.

Ženevské úmluvy Sovětský svaz splní přesně o ve stanovených termínech, o tom nemusí nikdo pochybovat, zdůraznil v rozhovoru se zpravodaji velitel omezeného kontingentu sovětských jednotek v Afghánistánu generálporučík Boris Gromov. Harmonogram stahování jsme stanovili tak, aby afghánské ozbrojené síly mohly bez újmy pokračovat ve svém poslání – v obraně vlasti a v odrážení ozbrojených akcí nepřátel.

Stahování sovětských jednotek se nyní uskutečňuje ve dvou směrech – kandahársko-herátském a kábulském, upozornil dále B. Gromov. Jednotky budou z Kunduzu a Kandaháru postupovat v kolonách a obyvatelé sovětských měst Kuška a Termez se s nimi setkají 11. srpna. Pozorovatelům OSN a zahraničním novinářům jsme umožnili návštěvu jakékoli naší jednotky, zdůraznil generálporučík Gromov. Upozornil zároveň, že ti vojáci, jimž skončí vojenská služba, odejdou do zálohy a na jejich místo přijdou jiní. Tato výměno bude pokračovat až do posledního dne pobytu v Afghánistánu.

Zdroj: Pravda, 6. 8. 1988Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…