Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

Zelená vlajka Prorokova

ISLÁMABÁD – Radikální afghánský povstalecký předák Gulbuddín Hekmatjár včera předložil kábulskému vedení ultimátum, aby se do 26. dubna vzdalo, nebo vezme Kábul útokem.

Podle zdrojů z okolí jeho organizace Hizbe Islámí mudžáhidové podřízení Hekmatjárovi ostřelovali hlavní město z minometů střelami naplněnými letáky, jež obsahují varování. Letáky, které uvádějí, že „Alláh je na straně mudžáhidů a Hekmatjára“, nabádají obyvatelstvo Kábulu, aby v případě útoku zůstalo ve svých domovech a vyvěsilo pouze zelené islámské prapory.

Neni však jasné, nakolik je Hekmatjárova hrozba míněna vážně, vzhledem k tomu, že na severu města je soustředěno zřejmě početnější vojsko jeho rivala, povstaleckého velitele Ahmada Šáha Masúda, který by s největší pravděpodobností jen nepřihlížel operaci svých protivníků. Není však vyloučeno, že by o město nakonec svedli bitvu.

Hekmatjárovi bojovníci kontrolují oblast jižně od Kábulu. Podle některých zdrojů však částečně blokují Masúdovým mužům přístupovou cestu do města. Povstalecké zdroje včera oznámily, že mudžáhidové ovládli poslední dvě velká afghánská města...

Zdroj: Deník Nová Pravda, 1992Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…