Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

Fundamentalista Hekmatjár trucuje

Černé vyhlídky

KÁBUL – V Kábulu včera začalo první zasedání prozatímní rady, tzv. šúry. Předseda tohoto orgánu Sibghatilláh Mudžáddadí před zahájením jednání přijal diplomatické představitele a vyzval je k mezinárodní pomoci občanskou válkou zdevastované zemi.

Vojáci a mudžáhidové podporující prozatímní radu, pokračují v prohlídkách domů, kde pátrají po zbytcích povstaleckých sil radikálního fundamentalisty Gulbuddína Hekmatjára, ale také otevřeně loupí. Nalezené nepřátele podle očitého svědectví zpravodaje agentury Reuter na místě zneškodňují. Děje se tak přesto, že Mudžáddadí již ve středu vyhlásil všeobecnou amnestii.

Vyhlídky na blízký klid nejsou příliš příznivé. Hekmatjár sice v Kábulu všechny důležité pozice ztratil, ale má je ještě kolem hlavního města v horách nad kábulským údolím. Jen za úterý bylo odtamtud vypáleno nejméně 20 raket na kábulské letiště. Podle diplomatických zdrojů byl při dopadu jedné z nich zabit náčelník policie mezinárodní civilní části letiště.

Hekmatjár také ještě ovládá některá města a jejich obyvatelé očekávají, že koaliční síly mudžáhidů Ahmada Šáha Masúda a bývalé vládní armády i na tyto Hekmatjárovy pozice zaútočí.

Zdroj: Deník Nová Pravda, 30. 4. 1992Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…