Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

Radikál Hekmatjár se dostává do izolace

Masúd nezaútočí

KÁBUL – Zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Benon Se van se včera poprvé setkal s předním vůdcem mudžáhidů Ahmadem Šáhem Masúdem a získal od něho slib, že jeho jednotky nezaútočí na hlavní město Kábul.

Sevan označil tento výsledek za velký krok k urovnání situace. Masúdova pozice ve vyjednávání je zřejmě stále silnější, protože podle informací z vládních kruhů v Kábulu se jeho hlavní soupeř Hekmatjár dostává do izolace.

Podle vládních informací Hekmatjárovi vzbouřenci při vyjednávání už v úterý prohlásili, že nechtějí na Kábul zaútočit, ale také nechtějí, aby město obsadily jiné jednotky.

Vyjádřili přání jednat s Masúdem. Hekmatjárův mluvčí v Pákistánu však všechny tyto informace popřel.

Zdroj: Deník Nová Pravda, 23. 4. 1992Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…