Objednávka knihy

objednávkový formulář

Dobové novinové výstřižky

Kábul před pádem

KÁBUL – Zvláštní zmocněnec OSN pro Afghánistán Benon Sevan včera horečně jednal s novými vojenskými vládci Kábulu, aby po svržení prezidenta Nadžíbulláha zabránil anarchii.

Ministr zahraničních věcí Abdal Vakíl ve čtvrtek slíbil, že vláda dodrží slib a předá moc prozatímní vládě, o které by mělo rozhodnout reprezentativní shromáždění zástupců různých politických sil Afghánistánu. Konat by se mělo ještě tento měsíc ve Vídni nebo Ženevě.

Ze zdrojů OSN v New Yorku se potvrdilo, že Nadžíbulláh našel útočiště v jednom z mnoha úřadů OSN v Kábulu, což dementuje čtvrteční zprávy o jeho zatčení. Afghánské velvyslanectví v Dillí potvrdilo, že ministr Vakíl se sešel s jedním z hlavních povstaleckých vůdců, Ahmadem Šáhem Masúdem. O jednání není zatím nic známo, ale zato je znám názor vůdce nejradikálnějších mudžáhidů Gulbuddína Hekmatjára, jenž prohlašuje, že pokud se afghánská armáda nevzdá, vtrhnou jeho muži do Kábulu. Odmítá tak uznat autoritu čtyřčlenné rady důstojníků, kteří ve čtvrtek zbavili moci prezidenta Nadžíbulláha. Současně žádá i odstoupení všech zbývajících členů vlády.

V Kábulu byl včera relativní klid. Jeho půldruhého miliónu obyvatel čeká, zda Nadžíbulláhův odchod bude znamenat konec krveprolévání nebo nové boje. Mnozí se obávají, že odchod otevře cestu tvrdému frakčnímu boji o moc.

Poslední zprávy hovoří o tom, že afghánským povstalcům se včera podařilo prakticky bez boje obsadit strategicky důležité město Herát v západním Afghánistánu.

Zdroj: Deník Nová Pravda, 18. 4. 1992Tento automatizovaný digitální převod dobového textu a ilustrací slouží pro čistě badatelské a vzdělávací potřeby ve smyslu § 31 autorského zákona č. 121/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů. Digitalizovaný převod může oproti dobového tištěnému originálu obsahovat drobné odchylky, způsobené různými vlivy během elektronického převodu.

Účelem tohoto souboru dobových reprodukcí je přiblížit mladším generacím (nebo také připomenout generacím pamětníků) vývoj událostí na území Afghánistánu na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století. Sovětská armáda odešla, stáhli se i Američané. Tálibán se začne prosazovat až za další dva roky. Země se ocitla ve válečném mezičase…